Λίβερπουλ:  H γκολάρα του τερματοφύλακα Αλισον στο 95′

Ο τερματοφύλακας Αλισον, είναι ο πρώτος τερματοφύλακας στην ιστορία της Λίβερπουλ, που  σκοράρει.  Έβαλε ένα μυθικό γκόλ στο 95′ με κεφαλιά και έδωσε τη νίκη στην Λιβέρπουλ  με  σκορ 2-1 . Το γκολ του Άλισον την έφερε  πιο κοντά στον στόχο για το  Champions League.

Συμφώνα με το ethnos.gr , HΛίβερπουλ… φλέρταρε επικίνδυνα με την γκέλα απέναντι στη Γουέστ Μπρομ που θα ήταν καταδικαστική για το εισιτήριο του Champions League αλλά ο γκολκίπερ Αλισον εμφανίστηκε σαν από μηχανής θεός και με μια εκπληκτική κεφαλιά στο 95′ χάρισε στους Κόκκινους μια πολύτιμη νίκη (2-1) φέρνοντας τους ένα βήμα πιο κοντά στ’ αστέρια. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρίσκεται πλέον έναν βαθμό πίσω από την Τσέλσι και τρεις από τη Λέστερ, οι οποίες αναμετρώνται μεταξύ τους την ερχόμενη Τρίτη (18/5), ενώ η Λίβερπουλ την επομένη θα παίζει εναντίον της Μπέρνλι για την προτελευταία αγωνιστική της Premier League (Βαθμολογία: Σίτι 83, Γιουνάιτεντ 70, Λέστερ 66, Τσέλσι 64, Λίβερπουλ 63).

Δείτε ακόμη Ο οπαδός που έκανε τόπι στο ξύλο ο Λάμπρος Κωνσταντάρας στο γήπεδο

Η Λίβερπουλ ήταν μέτρια καθόλη τη διάρκεια του ματς και η απώλεια βαθμών έμοιαζε αναπόφευκτη. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια μήπως και σωθεί η παρτίδα στις καθυστερήσεις, στην τελευταία φάση του αγώνα η ομάδα του Μερσεσάιντ κέρδισε κόρνερ και ο Αλισον άφησε την εστία του μήπως και σκοράρει. Και το έκανε με καταπληκτικό τρόπο καθώς την κεφαλιά του θα τη ζήλευε και ο καλύτερος… φορ.

Η Γουέστ Μπρομ πάντως αιφνιδίασε τη Λίβερπουλ κι άνοιξε το σκορ στο 15′ με τον Ρόμπσον-Κανού αλλά οι Ρεντς βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης (1-1) πριν από το φινάλε του ημιχρόνου (33′) με το 22ο γκολ του Σαλάχ. Η Γουέστ Μπρομ έφτασε στην επίτευξη κι ενός δεύτερου γκολ στο 71′ με τον Μπάρτλεϊ. Ομως το γκολ ακυρώθηκε, έπειτα κι απ’ τον έλεγχο του VAR, για οφσάιντ, αναπτερώνοντας τις ελπίδες των Κόκκινων που σώθηκαν με buzzer beater.